دردا ! دردنـوشـتهـ هـایـمـ...

درد را کـهـ از هـر طـرفـ... بـخـوانـیـ... درد اسـتــ...!

دردا ! دردنـوشـتهـ هـایـمـ...

درد را کـهـ از هـر طـرفـ... بـخـوانـیـ... درد اسـتــ...!

دردا ! دردنـوشـتهـ هـایـمـ...

از چـیـزهایـی خواهـم گـفـتـ...
کـهـ نـامـشـ درد اسـتـ... !

...اما گاهی‌اوقات درد
همچنان با وجود حذف محرک‌ها
و بهبود ظاهری ادامه می‌یابد؛
و گاهی درد ناشی
به دلیل فقدان
شرایط قابل تشخیص،
آسیب و یا آسیب‌شناسی
افزایش می‌یابد...

و همین درد مرا سخت می آزارد!

بایگانی
آخرین نظرات

چند وقت پیش ؛ یکی از دوستان طی تماسی درخواست کرد که متن اصلی جمله مشهور چارلز دیکنز راجع به امام حسین علیه السلام 1؛ را پیدا کنم. و منابع آنرا بررسی نمایم؛ تا صحت و اعتبار این جمله مشخص شود. جمله فارسی ، عربی و انگلیسی اش به راحتی پیدا شد اما تلاشم برای یافتن منابعی که سخن چارلز دیکنز را تایید کند بی نتیجه ماند... این مطلب ، به بررسی صحت جمله مشهور چارلز دیکنز راجع به امام حسین علیه السلام میپردازد.

مساله زمانی برایم عجیب تر میشود که سایت هایی مثل حوزه+، فارس+، باشگاه خبرنگاران+ ، تبیان+ و  سایت مشرق نیوز+ ، این جمله را بدون منبع منتشر نموده اند. حتی در جستجویی که داشته ام، امام جمعه هامبورگ+هم به این جمله چارلز دیکنز اشاره کرده اند.


چارلز دیکنز کیست!؟

چارلز جان هوفام دیکنز (Charles John Huffam Dickens) متولد فوریه ۱۸۱۲(متوفی ۹ ژوئن ۱۸۷۰ ) است. او برجسته‌  ترین رمان نویس انگلیسی عصر ویکتوریا و یک فعال اجتماعی توانمند بود که بعد از شکسپیر، تأثیرگذارترین نویسنده در زبان انگلیسی بوده‌است2.

  

و اما جمله مشهور منتسب به چارلز دیکنز:

"اگر منظور حسین، جنگ در راه خواسته‌های دنیایی بود، من نمی‌فهمم چرا خواهران و زنان و اطفالش به همراه او بودند؟ پس عقل چنین حکم می‌کند که او فقط به خاطر اسلام فداکاری خویش را انجام داد".


حتی اگر این جمله واقعا به چارلز دیکنز منتسب باشد باز هم این جمله صحیح نبوده و نیست، چرا که شهید مطهری(رحمه الله) در کتاب حماسه حسینی اش، میفرمایند:


«من نمی دانم کدام جانی یا جانی هایی ، جنایت را به شکل دیگری بر حسین بن علی وارد کردند و آن اینکه هدف حسین بن علی را مورد تحریف قرار دادند و همان چرندی را که مسیحی ها در مورد مسیح گفتند، درباره حسین گفتند که حسین کشته شد برای آنکه بار گناه امت را به دوش بگیرد، برای اینکه ما گناه بکنیم و خیالمان راحت  باشد، حسین کشته شد برای اینکه گنهکار تا آن زمان کم بود،بیشتر بشود.»3

شهید مطهری (رحمه الله) به همین مقدار بسنده نمی نماید و ادامه میدهد که:

«عده‏ اى آمدند گفتند گریه بر امام حسین ثوابش آنقدر زیاد است که از هر وسیله ‏اى براى این کار مى ‏شود استفاده کرد. ... ما اینجا یک هدف مقدس و منزه داریم و آن گریستن بر امام حسین علیه السلام است....آنوقت ما آمدیم چه گفتیم؟ اینجاست که تحریف معنوی پیدا می شود. حسین می گوید من نهضت کردم برای امر به معروف، برای اینکه دین را زنده کنم، برای اینکه با مفاسد مبارزه کنم. نهضت من یک نهضت اصلاحی اسلامی است.»4


حضرت اباعبدالله، در وصیت نامه ای به برادرشان، محمد بن حنفیه علت و دلیل قیامشان را اینگونه توضیح میدهند:


...و انّما خرجت ُلطلب الاصلاح فى أمّة جدى أرید أن آمر بالمعرفو و أنهى عن المنکر و أسیر بسیرة جدّى و أبى على بن أبى طالب...»5

ترجمه : ... خروج من (بر یزید) برای ایجاد فتنه و فساد یابرای سرگرمی و خودنمایی نیست , بلکه برای اصلاح امور امت جدّم رسول خدا است . من تصمیم گرفته ام امر به معروف و نهی از منکر کنم و از سیره و روش جدّم و پدرم علی بن ابی طالب پیروی کنم...


پس نتیجه میگیریم که حتی اگر این جمله و جملات از چارلز دیکنز هم بوده باشد، این نویسنده انگلیسی، علل و هدف قیام اباعبدالله را متوجه نشده است و فکر میکند فدا شدن و فدا کردن ، یک هدف است! خیــر ! او حسین ابن علی علیه السلام را با مسیح به صلیب کشیده شده ساختگی مسیحیت ، اشتباه گرفته است. در حالیکه فدا شدن، طبق بیان نورانی خود معصوم، وسیله ایست برای احیا کردن اصلاح امور امت اسلامی و امر به معروف و نهی از منکر....!


قبل از اینکه به موضوع بررسی اعتبار این جمله چارلز دیکنر بپردازم :


1. امام حسین علیه السلام شخصیتی برجسته و والایی دارند که حتی غیر مسلمانان به این موضوع اشاره کرده اند؛ و بعید است این گونه جملات صحیح نباشد. فداکاری اباعبدالله الحسین علیه السلام کار را به جایی رسانده است که حتی دشمنان آل الله و اسلام هم به بزرگواری و عظمت اباعبدالله اشاره کرده اند.

2. این جملات  به عظمت حضرت امام حسین علیه السلام نمی افزاید و از آن هم چیزی کم نمیکند. این عباراتی که از دیگران راجع به امام حسین علیه السلام نقل شده بیانگر این نکته است که حتی غیر مسلمانان نمیتوانند عظمت ایشان و اهداف مقدس اباعبدالله را نادیده بگیرند.
انچه در این بخش مطرح است؛ بررسی اعتبار و سندیت جملات مطرح شده از سوی چارلز دیکنز نسبت به اباعبدالله است که نباید جملات را بدون منبع و رفرنس به کسی منتسب کرد، آن هم در زمانیکه تمامی آثار افراد به راحتی در دسترس است.


در پی یافتن منابع به مجله ی ادبیات انگلیسی با نام "جُنگ بنتلی6 رسیدم. این مجله ادبیات را ریچارد بنتلی7 به رشته تحریر دراورده و در بین سالهای 1836 تا 1858 منتشر میشده است. اگرچه چارلز دیکنز بعنوان اولین مقاله نویس این اثر شناخته شده است8، اما آثار نویسندگانی چون:  ویکی کالینز9 ، کاترین سجویک10 ، برینلی پیکه11 ، توماس مور12 ، توماس پیکاک13 ، ویلیام مادفورد14 ، هنری وود15 و بعضی از داستان های کوتاه ادگار الن پو16 در این جُنگ مشهود است. اثر الیور توییست از چارلز دیکنز در این مجموعه برای اولین بار به چاپ رسیده.17 18

از آنجایی که این مجموعه توسط چندین نویسنده و با موضوعات مختلف به عرصه چاپ درامده است، احتمال وجود چنین جمله ای از چارلز دیکنز راجع به اباعبدالله الحسین علیه السلام را بیشتر میکند. مجموعه آثاری که تحت عنوان "جُنگ بنتلی" شامل چندین شماره میشود که تا شماره 61 در جستجوهای بنده به دست آمده است.

جلد یک تا ده:

-جلد اول (کلیک کنید)

-جلد دوم (کلیک کنید)

-جلد پنجم (کلیک کنید)

-جلد هشتم (کلیک کنید)

-جلد نهم (کلیک کنید)


جلد یازده تا بیست:

-جلد شانزده (کلیک کنید)


جلد بیست و یک تا سی:

-جلد بیست و دوم (کلیک کنید)


جلد سی و یک تا چهل:

-جلد سی و یگ (کلیک کنید)


جلد چهل و یک تا پنجاه:

-جلد چهل و چهارم (کلیک کنید)

-جلد چهل و پنجم (کلیک کنید)

-جلد چهل و هفت (کلیک کنید)


جلد پنجاه و یک تا شصت:

-جلد پنجاه و یک (کلیک کنید)

- جلد پنجاه و نه (کلیک کنید)


در سیزده جلد بررسی شده همانطور که در بالا مشاهده میکنید، هیچ اثری از جمله مشهور چارلز دیکنز نسبت به امام حسین وجود ندارد... متاسفانه تنها منبعی که از این جمله به منبعی اشاره کرده بود، یک سایت انجمن انگلیسی زبان بوده است. آن هم فقط به صفحه 61 این مجموعه 60 61 جلدی اشاره میکند و اصلا به جلد آن اشاره ای ندارد! مثل آن میماند که بگوییم تفسیر المیزان صفحه 87 ! خب مومن! تفسیر المیزان چندین و چند جلد است و چندین و چند جلد شرح دارد! کدام جلد را میگویی؟! این مثال را فقط برای آن گفتیم تا عمق فاجعه را کشف کنید! وگرنه مجله انگلیسی کجا...تفسیر قران کجا ! 

پ.ن: از همه خوانندگان درخواست میکنم، اگر منبعی برای این جمله چارلز دیکنز، یافتند.مرا بی اطلاع نگذارند.
منابع:


1. جمله انگلیسی منتسب به چارلز دیکتز راجع به امام حسین علیه السلام بدین شرح است:
“ If Husain had fought to quench his worldly desires, then I do not understand why his sister, wife, and children accompanied him. It stands to reason therefore, that he sacrificed purely for Islam ”

2.به نقل از جیمز جویس

3. «مجموعه آثار شهید مطهری»، ج17، ص 32.

4. همان، جلد 17،ص 109

5. مقتل الحسین مقرم , ص 156 به نقل از مقتل خوارزمی , ج 1 ص 188 و مقتل العوالم , ص 54

6. Bentley's Miscellany

7. Richard Bentley

8. https://www.britannica.com/topic/publishing/Magazine-publishing#ref398394

9. Wilkie Collins

10. Catharine Sedgwick

11. Richard Brinsley Peake

12. Thomas Moore

13. Thomas Love Peacock

14. William Mudford

15. Mrs Henry Wood

16. Edgar Allan Poe

17. https://en.wikipedia.org/wiki/Bentley%27s_Miscellany

18. http://www.smith.edu/libraries/libs/rarebook/exhibitions/dickens/6-bentleys.htm

نظرات  (۵)

سلام 
     من هم تو یه جای معتبر این جمله رو دیدم ولی اونجام متاسفانه منبع نزاشته بود اما در هر صورت مطالب زیبایی ارائه شده است ممنون عشق به ابا عبدالله عالمگیر است چه این جمله واقعیت داشته باشد چ نداشته باشد و وا همه ساله عزاداری های غیر مسلمانان را در سراسر جهان مشاهده میکنیم یا علی
با سلام باز هم ممنون از روشنگریتون
متاسفانه ما هر چی از دیگران می شنویم و یا میبینیم بدون هیچ چون و چرایی قبول می کنیم و دنبال صدق و صحت مطلب نمیرویم!!!
کلاً مردم بدون مطالعه ای هستیم. مولا امیرالمومنین علی علیه السلام فرمودند: اگر هر مطلبی بشنوی و بدون تحقیق بیان کنی دروغ گو هستی!
اما برسیم به این مطلب! حتما و طبق معمول این مطلب رو روباه مکار مطرح کرده که بگه امام حسین ع هم مثل مسیحیت، هیچ فرقی نمی کنه! اگر منظور همانی است که نویسنده گفته یعنی امام حسین فدا شده تا پیروانش هر کاری و گناهی دوست دارند انجام بدهند خیر! اصلا اینطور نیست. اگه قرار بود اینطر باشه پس اینهمه حلال و حروم و احکام دین برای چیه برای کیه؟! در قرآن خداوند می فرماید نماز بخون،زنا نکن دزدی نکن،شرب خمر نکن، آدم نکش، کم فروشی نکن، انفاق کن و خیلی احکام دیگر از این قبیل. اینا برای کیه؟ اگه قرار بود امام حسین ع شهید بشه واس اینکه ما هر کاری و هر گناهی دلمون بخواد بکنیم که جامعه رو فساد و لجن و گناه بر می داشت. اصلا امام حسین ع شهید شد به خاطر اینکه جامعه اون زمان رو فساد بر داشته بود. شرب خمر بود زنا بود دزدی بود..... حضرت می خواستند جلوی گناه و فساد و کثافت رو بگیرن نه اینکه شهید بشه تا بهونه ای باشه واس گناهان کردن ما! آخه کدوم انسان عاقلی حاضر میشه زن و بچش به اسارت برن و فرزنش و برادرش اونجوری با مظلومیت با لب تشنه شهید بشن که یه عده دیگه هر گناهی خواستن مرتک بشن؟؟!! پس معلوم میشه هر کسی باید مراقب و پاسخگوی اعمال خودش باشد.
 متاسفانه دشمنان ما حرفهای قشنگی میزنن اما در کنه مطلب که میری متوجه میشی مرض و قرض در کار هست. ما هم کلا عمقی نگاه نمی کنیم. بیشتر در سطح هستیم تا در عمق! اما به نظر بنده حقیر اگر جمله اینطور می بود که امام حسین علیه السلام به خاطر احیای دین اسلام و مبارزه با فساد و اجرای امر به معروف و نهی از منکر شهید شد،خوب بله اینجوری خیلی بهتر می بود.
خلاصه اینکه هر حرفی جایی دیدیم یا شنیدیم فکر کنیم روش صحت سنجی کنیم بعد بیان کنیم.
والسلام.
از آقای نویسنده هم بسیار تشکر و قدردانی میشه.

پاسخ:
سلام.
همیشه به بنده لطف داری حاج مهدی : ) 
از اینکه وقت گذاشتی مطلب حقیر را مطالعه کردی؛ سپاسگزارم.
سلام
مطلب بسیار جالبی بود، من هم مدتی است به نقل قول های اینچنینی به دیده تردید نگاه می کنم  اما تتبع شما عمیق و قابل قدردانی است .

مطلب بسیار جالبی بود و اینکه عشق امام حسین (ع) فراتر از دین و مذهب توده هاست، امری واضح و مبرهن است. بسیار ممنون باز هم از اینگونه مطالب در وبلاگتان قرار دهید.

سلام 
ممنون که این همه وقت گذاشتید,پست فوق العاده بود 
من هم اگر چیزی دیدم حتما اطلاع میدم 

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">